!!!! UPOZORNĚNÍ !!!! V TERMÍNU OD 15.6. DO 2.7. NEBUDE MOŽNÝ OSOBNÍ ODBĚR ZBOŽÍ.ODESLÁNÍ BUDE MOŽNÉ,ALE JISTÉ PRODLENÍ MŮŽE NASTAT.OMLOUVÁME SE ZA KOMPLIKACE.DĚKUJEME ZA POROZUMĚNÍ...TERAKOTA.CZ

Proces výroby

PROCES VÝROBY

Terakotové nádoby společnosti FATAP jsou vyráběné ručně z hlíny, která má dlouhou geologickou historii – k výrobě podobných produktů ji používali už Etruskové. Řemeslníci spojují různé typy této hlíny dohromady a poté s pomocí speciálních strojů přidávají vodu. Vzniklá směs je rozdělována do bloků, které jsou ručně vkládány a hněteny do sádrových forem, které jsou rovněž vyráběny v dílnách FATAP.


Některé nádoby se skládají z více než z jedné části. Poté, co jsou tyto jednotlivé části v oddělených sádrových formách hotové, jsou spojovány stejným typem hlíny. Jakmile hlína uschne, nádoby mohou být z forem vyjmuté. Následně jsou odstraňovány jakékoliv skvrny a podobné nedokonalosti. Poté přichází fáze zdobení. To se provádí pomocí lopatky a vlhké houby. Tyto lopatky, nazývané také „stecche“ nebo hole, se liší tvarem a účelem k použití a vyrábějí si je sami řemeslníci dle toho, jaký typ práce se chystají provádět.


V tuto chvíli jsou nádoby umístěny do speciálních místností, kde zcela kompletně vyschnou. Tato doba se u jednotlivých výrobků velmi liší. Pouze několik let zkušeností umožní řemeslníkovi rozpoznat, kdy je nádoba úplně vyschlá.


Další fáze procesu produkce vyžaduje značné zkušenosti a dovednosti potřebné pro správné umístění a vypálení produktů v peci. Vypalovací proces trvá přibližně 60 hodin a probíhá při teplotě dosahující až 1000 °C. Tato výrobní fáze je nejvíce delikátní. Jakmile jsou nádoby vypálené a schlazené, ty, které nevykazují žádné vady, jsou umístěné do speciálních místností, kde jsou pokropeny vodou. Díky působení vody vymizí vápenité nečistoty, které se v hlíně přirozeně vyskytují.


Tímto je výrobní proces u konce. Terakotové nádoby jsou exportovány do celého světa.