DOVOLENÁ 8.6-19.6.2024 objednávky vyřídíme po tomto datu

Proces výroby

PROCES VÝROBY

Terakotové nádoby společnosti jsou vyráběné ručně z hlíny, která má dlouhou geologickou historii – k výrobě podobných produktů ji používali už Etruskové. Řemeslníci spojují různé typy této hlíny dohromady a poté s pomocí speciálních strojů přidávají vodu. Vzniklá směs je rozdělována do bloků, které jsou ručně nebo mechanicky hněteny do sádrových forem.


Některé nádoby se skládají z více než z jedné části. Poté, co jsou tyto jednotlivé části v oddělených sádrových formách hotové, jsou spojovány stejným typem hlíny. Jakmile hlína uschne, nádoby mohou být z forem vyjmuté. Následně jsou odstraňovány jakékoliv skvrny a podobné nedokonalosti. Poté přichází fáze zdobení. To se provádí pomocí lopatky a vlhké houby. Tyto lopatky, nazývané také „stecche“ nebo hole, se liší tvarem a účelem k použití a vyrábějí si je sami řemeslníci dle toho, jaký typ práce se chystají provádět.


V tuto chvíli jsou nádoby umístěny do speciálních místností, kde zcela kompletně vyschnou. Tato doba se u jednotlivých výrobků velmi liší. Pouze několik let zkušeností umožní řemeslníkovi rozpoznat, kdy je nádoba úplně vyschlá.


Další fáze procesu produkce vyžaduje značné zkušenosti a dovednosti potřebné pro správné umístění a vypálení produktů v peci. Vypalovací proces trvá přibližně 60 hodin a probíhá při teplotě dosahující až 1000 °C. Tato výrobní fáze je nejvíce delikátní. Jakmile jsou nádoby vypálené a schlazené, ty, které nevykazují žádné vady, jsou umístěné do speciálních místností, kde jsou pokropeny vodou. Díky působení vody zpravidla vymizí vápenité nečistoty, které se v hlíně přirozeně vyskytují.Vzhledem k tomu,že se jedná o přírodní materiál a nádoby nejsou nijak chemicky ošetřeny,není případný výskyt minerálních skvrn na povrchu vyloučen.Jedná se o přirozenou součást materiálu a jejich výskyt je spojen s vlhkostí okolního prostředí a dalšími vlivy počasí.každopádně se nejedná o vadu,ale o integrální projev těchto výrobků.


Tímto je výrobní proces u konce. Terakotové nádoby jsou exportovány do celého světa.